Ameerika köögi stiil

Home / Ideed ja inspiratsioon / Ameerika köögi stiil

Ameerika köögi stiil

Ameerika köögi stiil on pisut erinev Euroopa ja Skandinaavia omast. Vähemalt mina arvan nii. Sarnanedes võib olla natuke traditsioonilisele Inglise stiilile. Selgitan kohe lähemalt.

Liigendamine. Kapid astuvad astmeliselt ettepoole. Rikkalikult vormitud karniis. Mängitakse ka sokliga – osadel kappidel on see tagapool, aga ilukappidel on ka see osa detailselt paigas.

Kapiraamid on laiad. Ukse- ja sahtlipaneelid on paigutatud raamide sisse. Kaunistatud on ka kappide raami osa. Iludetailidena kasutatakse nähtavaid uksehingesid.

Tänu eritellimusel valmistatavatele kapiraamidele saab köögidisainer kujundada ka sellised erilised lahendused. All on kaks sahtlit ning üleval kolm.

Kumerused meeldivad ameeriklastele. Kui saab, siis tehakse terve kööginurk kumeraks. Sageli kasutatakse ülemiste kappide juures kumeraid lisadetaile riiulite või siis katteliistude näol.  Peaaegu alati on aga kumerustega mängitud sokli liistudes.

Kõrgete kappide uksed jaotatakse ruudustikuks, mis sobivad kokku ülejäänud köögimööbliga. Selliseid kõrgeid kappe kutsutakse Ameerikas ja Inglismaal “pantry” ehk sahver. Nägin ka selliseid kappe, kus keskmised riiulid olid samamoodi väljatõmmatavad.

Tähelepanu detailidel

Ameerika köögidisainer on terve köögimööbli pisimate detailideni läbi mõelnud. Näiteks allpoololev nõudepesumasina uks on samamoodi kujundatud, nagu kõrvaolevad kapid-sahtlid.

Tööpinna serv harmoneerub käepideme disaini või kapiukse profiiliga.

Kapi serva on lisatud nikerdatud iluliist, mis läheb kokku kapinuppudega.

Köögisaare nurkades on treitud postid ning tööpinna nurgad on samamoodi lahendatud.

Köögisaare nurgas olev post on alt samasuguse disainiga, nagu kapiuksed ja küljepaneel.

Ka ülemiste ja alumiste kappide küljed on katud uksepaneelidega. Ikka selleks, et kogu köögimööbel oleks ühtlaselt kaunis.

Ülemisel kapil on topelt karniis. Selle alumine osa on sama lai ning samasuguste kumerustega, nagu kapi all servas liist.

Samuti on väiksemate köögisaarte küljed kaetud paneelidega, kui sinna nurgapostid ei sobi.

Ameerikas on väga tavapärane, et suurtel sahtlitel on kaks käepidet. Mõtlesin, et neid on ebamugav kasutada, tõmbad sahtlit lahti ju ikka ühe käega. Proovisin ise järele – täiesti mugav. Võib olla ka seepärast, et sahtlid liikusid väga sujuvatel ning pehmetel sahtlisiinidel.

Käepidemed on üks detail, millele Ameerika köögidisainer väga suurt tähelepanu pöörab.

Ameerika stiili juurde kuulub veel eraldiseisev pliit-ahi. Seda olen oma varasemates Ameerika postitustes juba ka maininud. Ahju kõrval on alati mõlemal pool kitsad kapid, mis on ahjuga sama sügavad. Tööpind teeb väikese etteulatuva osa, kuna selline lahendus on Ameerikas väga traditsiooniline. Samaoodi on väga tavaline, et tööpind on alati kivist. Kivist tööpinna valikuid on seinast seina.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Ameerika köögi stiilile on iseloomulikud:

  • liigendamine, kapi sügavustega mängimine
  • laiad kapiraamid
  • kumerused
  • sahtlitel kaks käepidet
  • raamiga paneelid ka külgedel
  • nikerdatud ja treitud detailid
  • tähelepanu pisidetailidel
  • kivist tööpind, mille serv harmoneerub köögimööbliga
  • erilised käepidemed