Erinevused Ameerika ja Euroopa köökide vahel

Home / Ideed ja inspiratsioon / Erinevused Ameerika ja Euroopa köökide vahel

Ameerika versus Euroopa stiil

Mis on Ameerika köögimööblis teisiti? Millised on sealsed traditsioonid?

NB! Piltide kasutamine ja levitamine on lubatud ainult koos veebilingiga viidates sellele lehele.

Köögitehnika

Ameeriklased armastavad ilmatusuuri vabaltseisvaid pliite ja ahjusid. Need on gaasipliidid ja laiad ahjud, kuhu mahub mitu panni kõrvuti. Selline pliit-ahi on köögi peamine tähelepanu keskpunkt.

Isegi kui tegemist on väikese korteriga, siis leitakse ka väiksem ahi. Väga tüüpiline väikestes korterites on mikrolaineahju asukoht pliidi peal. Ameerikas nimelt on sellised mikrod, kus on sisse-ehitatud õhupuhastajad. Rääkisin ühe köögidisaineriga. Tema ütles, et see on just ruumi kokkuhoiu mõttes nii. See olevat väga traditsiooniline Ameerika köögidisainis.

Valamud on Ameerikas väga suured ja tunduvalt sügavamad, kui meil.

Sageli on need valamud nagu töökeskused – koos paljude lisadega.

Köögimööbel

Ameerika köögid on ilusti proportsionaalselt liigendatud. Sageli kohtab sellist disaini, kus ülemine seinakapp toetub tööpinna peale. Mõneljuhul on jäetud nähtavale kapiukse hinged. Ameerikas on kapiraamid laiemad ning alati on küljed ka ilusti raamidega viimistletud.

Euroopa köögimööbel lõppeb alati sirge servaga, kuid ameeriklased eelistavad massiivseid otsalõpetusi ja treitud kaunistusi.

Erinev on ka see, et ameeriklased tõstavad pliidi asukoha esile. Eurooplastel on sirge esiserv. Mõlemalpool pliiti on ilupostid. Sokkel on ka kohati sirge, kohati kumerustega. Ei ole nii, nagu meil – üks pikk sirge sokliliist kõikidel kappidel.

Nendel piltidel on veel eriti näha, kui detailidesse ameeriklased laskuvad, kui asi puudutab soklit. Seega, kui vaadata ülevaltpoolt, siis tundub, et pole kohta, kuhu varbad pista. Aga vaadates altpoolt, siis näeb, et selle nikerdustega liistu all on tegelikult ikka vahe ka. Saare otsad on taas suurejooneliselt lõpetatud.

Sokliga seoses veel järgmine pilt. Ka valamukappi meeldib neile esile tõsta. Siin on taas näha, kuidas pole mitte sirge sokliliist, vaid on kumerate servadega. See sokliliistu teema ongi ka üks mitmest erinevusest meie ja Ameerika köökide vahel.

Tähelepanu detailidel

Mulle väga meeldis see, et Ameerika köökides oli kõik pisima detailini läbi mõeldud ja kaunilt viimistletud, lõpetatud. Näiteks allpool olevatel piltidel on selleks detailiks kubukate. Sellel on täpselt samasugused treitud kumerused, nagu köögikappidelgi. Sama värv ja samad triibud. Tegelikult on seal sees tavaline täisintegreeritav õhupuhastaja.

Läbimõeldud detailiks saab pidada ka seda, keskel asetsevat nõudepesumasina ust. See on tehtud sarnaselt kõrvalasuvate kappidega. Tegelikult nõudepesumasinal ju pole seda sahtlit, on ainult paneel pandud.

Riiulite puhul olid alati kaunilt treitud ja köögimööbliga sama värvi kandurid. Juhin tähelepanu riiuli servale. See ei ole sirge, vaid samuti treitud kumerustega. Ja kui vaatate kõige ülevalt, siis riiul sakiline serv läheb üle kapiuste. Sellised pisikesed läbimõeldud ja kokku sobitatud detailid loovadki Ameerika köökide isikupära.

Materjalid

Ameerikas kasutatakse tööpinnaks eranditult kivi. Ma ei näinud üheski salongis mingi muud tööpinda. Erinevalt meie tööpinna serva viimistlusest – kumer või sirge – on ameeriklastel üle kümne erineva servaviimistluse. Kuulsin, et saab teha ka vastavalt disaineri soovile just sellist, mis kujundatava köögiga kokku sobiks.

Kapiraamid olid tehtud puidust või vineerist. Väljapoole jäävad osad värviti, aga seest olid kapid kõik helepruunid. Samuti oli paljude furnituuride juures kasutatud vineeri ja puitu.

Ja viimane erinevus, mis Ameerikas on nii tüüpiline. Köögisaare küljel on pistikud.