Ameerika köögilahendused
Ameerika köögisalonge külastades nägin mitmeid huvitavaid lahendusi. Selliseid, mis teevad köögis toimetamise lihtsamaks. Neid, mis aitavad köögis ruumi paremini ära kasutada. Ja veel muudki põnevat.
Kapilahendused
Vasakpoolsel pildil on alumises osas nugade hoidik ning üleval lõikelaud. Parempoolsel on kaks korrust nugade-kahvlite hoidikuid. Kusjuures, ülemine osa on nö sisesahtlina liigutatav.
Mõlemal pildil on kõik täpselt planeeritud, et ära kasutada väiksemgi vaba ruum.
Veel igasuguseid kapilahendusi. Kõrge sahtel jagatud pooleks, võib olla õlipudelitele. Sügavast kapist väljatõmmatav alus. Võib olla alumisele riiulile pannakse kõrged potid ja ülemistele riiulikestele veel midagi väiksemat. Viltuste lahtritega maitseainesahtel. Sellist lahendust on ka Eestis olemas, kuigi mitte puidust.
Väikesed riiulid kapiustel ning väljatõmmatavad sisesahtlid teevad sellest tavalisest põrandakapist suurepärase hoiukapi köögis.
Sellist kapist välja ja ülestõstetavat lahendust on tegelikult ka Eestis saada. Mugav kasutada näiteks suure köögikombaini hoidmiseks. Tõstad kapist välja, kui vaja kasutada ning pärast lükkad kappi tagasi.
Prügikastid ja valamud
Suured prügikastid olid erinevalt meist pigem eraldi kappides, kui valamute all. Valamud olid Ameerikas väga suured ja väga sügavad. Prügikastikappides oli aga taas ruum kõik ära kasutatud. Näiteks, kas siis tavaline või sisesahtel samas kapis. Keskmisel pildil on näha kui suured on seal valamud. Nutikas on ka pliidi kohal olev veekraan, kust saab otse potti vett lasta ja pärast segisti seinale tagasi kokku klappida.
Valamud olid seal suured sellepärast, et neid kasutati köögis kõige enam. Valamu juurde oli renni peale sätitud lõikelaud ja selle kõrvale kohe pott. Sinna saab näiteks lõigutud juurviljad kohe sisse lükata. Samamoodi oli kohe sõel võtta ning rest kuivatamiseks. Kõikide Ameerika köögivalamute põhjas oli rest. Võib olla selleks, et oleks hügieenilisem või selleks, et asjad valamusse kukkudes seda ära ei lõhuks ega ise katki ei läheks.
Köögisaared
Ühe suure valamuga köögisaare juures nägin sellist renni lahendust. Saare keskel jookseb piklik furnituur, millel on erinevad lisad. Saab panna nõusid kuivama, saab panna nugasid jms. Sellist sarnast lahendust olen juba ka Eestis ühes poes näinud.
Kuid sellist uste lahendust nägin esmakordselt! Kui uksed on kinni, on pind täiuslikult sile. Käepidemeks on ukse üleval profiil, millest tõmmates liigub uks sujuvalt küljele. Sellist liuguste süsteemi nägin nii mitmelgi suurel köögisaarel. Pange tähele ka selle konkreetse köögisaare välimust – nii tööpind, kui küljed, kui uksed on kaetud sama kivimaterjaliga. Vaikselt etteruttavalt võin öelda, et see on tuleval aastal trendiks kujunemas. Nimetatakse jutumärkides “Stone Age” lahenduseks.
Nurgakapid ja -lahendused
Siin on tegemist Revo 90 nimelise karusselliga. Uksest tõmmates liigub see hoopis kapi sisse ja karussell ilmub nähtavale. Mugav kasutada, uksed ei jää kuidagi ette.
See on küll tavaline Magic Corner nurgasüsteem, kuid üleval on ka sahtel, et ruumi täielikult ära kasutada. Eestis nurgakappe nii ei tehta, aga võiks.
Riiulid
Ühe köögimööbli servas leidsin sellise kitsa pikliku riiuli. Mugav väikeste asjade panemiseks ja kiirelt haaramiseks. Ameerikas on tööpinna sügavuseks ca 700 mm, võrdluseks Eestis 600.
Köögitehnika
Ameerika köökides on peaaegu alati sellised suured eraldiseisvad pliidid-ahjud. Need on tööpinnast sügavamad ja seepärast pannakse ahju äärtesse alati väikesed väljatõmmatavad cargokapid. Ka tööpind teeb väikese nõksu nende cargokappide peale.
Ma teadsin küll, et ameeriklased panevad mikrolaineahjud pliidi kohale, kuid ma ei uskunud, et … nende sisse on integreeritud õhupuhastajad!!! Jah, nii see tõesti on. Küsisin salongides köögidisainerite käest konkreetsemalt. See olla Ameerikas väga tavapärane traditsioon. Peamiselt ruumi kokkuhoiu mõttes. Neid mikrosid-õhupuhastajaid on nii söefiltriga, kui väljatõmbega. Kui ma küsisin võimekuse kohta, siis vastati, et eks tegelikult on ainult õhupuhastaja ikka parem, kui selline kombineeritud variant, kuid traditsioonid on sügavale juurdunud.
Selle baarikapi parempoolsed sahtlid on tegelikult sahtel-külmkapp. Mõlemad. Päris mõnus kapp – veinikülmik ja jääkuubikud!
Kui kappi ei kasutata, siis käivad külgedelt suured kapiuksed taskutest välja ning kapp on kinni ja suletud.
Kappide sulgemiseks olid Ameerikas magnetiga süsteemid. Üks pool kruvitud kapipõhja külge ning ukse küljes vastusplaat, mis ust sulgedes väikese plõksuga kinni võttis. Kas see oli samahea süsteem, kui meie Blum`i pehmendused? Ega kehvem küll ei olnud. Samamoodi pehmelt sulgus.
Kõige naljakama asja jätsin kõige viimaseks. Ühes salongis oli lisaks imeilusale valgustusega marmorist tööpinnale selline silt pandud. “Järelvalveta lastele anname espressot ja kingime tasuta kutsika” 🙂