Hiie Härm

Köögimööbli ukse materjalid

Melamiin. MDF. Naturaalspoon. Täispuit

Köögimööbel koosneb karkassist ehk kapikorpustest, ustest, tööpinnast ja taustast. Selles artiklis annan teile lühikese ülevaate uste materjalidest.

Uksed

Köögikapi uksi tehakse põhiliselt nelja erinevat sorti: melamiinist, MDF-ist, spoonist ja täispuidust.

Melamiin

Melamiinkattega puitlaastplaat on enimlevinud köögikapi ukse materjal. See on hinnalt soodsaim ning ka kergesti hooldatav. Lisaks on saada sadu erinevaid dekoore alates ühevärvilistest, puidu- ja kivimustriteni.
Melamiinist kapiuksed on 16 mm või 18 mm paksud.

MDF ehk puitkiudplaat

valmistatakse tugeva kuumuse ja rõhu all kokku pressitud jahvatatud puidumassist. Tänu sellele saabki plaadi sisse pressida igasuguseid kujutisi nagu näiteks erinevaid raame, kas sissepoole süvistatud või väljapoole kõrgemaid osasid, kumeraid ja sirgeid. Siledat pinda on hea värvida ja sellepärast kasutataksegi seda materjali kõige enam värvitavate uste puhul.
Värvitud uksed on tavaliselt 18mm või 20 mm paksud.

Naturaalspoon

on õhuke puiduleht, mis on saadud puidupakku koorides või hööveldades. Ei ole ühtegi omavahel sarnast spooni, kuna looduses on iga puu erinev. See õhuke spoon liimitakse puitlaast- või MDF-plaadile. Spooniga uksed on saadaval ainult siledana, mitte raamiga. Enim kasutatakse tamm, saar, kask, pähkel ja pöök. Spooni saab ka peitsida erinevate toonidega, peamiselt kasutatakse peitsimiseks tamme ja kase spooni. Spoonuksed on 19mm paksused.

Täispuit

on küll hinnalt kõige kallim, kuid ajatu, keskkonnasõbralik ning oma hinda igati väärt. Peamiselt kasutatakse uste tegemiseks saare ja kase puitu, kuna see on tugev ning sile. Aga tehakse ka tammepuidust uksi ning saab ka pähklist, männist, aga ka eksootilisematest puiduliikidest. Viimistluseks saab valida kas peitsimise, lakkimise või värvimise, kusjuures värvitud uksel jääb puidumuster ikka värvi alt ilusti kumama või siis ei jää, kuidas klient soovib. Täispuidust uksed on 20 mm või 22 mm paksud. Saab teha erinevate raamidega aga ka siledaid uksi.Portreepilt round Hiie Harm

Minust. Olen kööke kujundanud juba alates 2014.aastast. Köögidisaini õppisin Londoni ülikoolis. Mulle väga meeldib hubane valge Skandinaavia köök ja samuti meeldib mulle ka luksuslik detailirohke Ameerika köögistiil. Ma kuulun Ameerikas asuvasse Köögidisainerite Liitu ning osalen pidevalt nende koolitustel – webinaridel. Pean ennast köögidisaini fanaatikuks. Mulle meeldib olla kursis uuendustega selles valdkonnas – uusim köögitehnika, materjalid, furnituurid jne. Ammutan infot peamiselt Ameerika uudiskirjadest ning ajakirjadest. Ja mulle meeldib oma teadmisi kõigiga jagada. Loodan, et said minu lehelt ka uusi teadmisi.

Tel. 5648 3624          HIIE@UNIVERSAALNEDISAIN.EE        E - R 9:00 - 16:00

@Köögikujundaja Hiie Härm, Universaalne Disain OÜ. - Kõik õigused kaitstud