Köögikujundaja soovitab

Milline ahi valida?

Pürolüüsiga. Aurufunktsiooniga. Retrostiilis.

Millised on need kõige olulisemad parameetrid, mida võiks jälgida uut ahju ostes? Toon allpool välja need, mida alati vaatan, kui kliendile ahju valin.

Puhastussüsteem

Igapäevaselt perele toitu valmistava pereemana tean ma omast käest, kui tüütu on ahju puhastamine. Tänapäeval on võimalik valida pürolüütilise, katalüütilise või AquaClean puhastussüsteemiga ahi.

Pürolüüs

Pürolüütiline puhastus toimub nii, et ahi kuumutab end 500 kraadinin ning põletab ära kõik ahjus oleva mustuse. Lõpuks jääb üle vaid tolm kokku pühkida ning ahi on jälle nagu uus.

Sellised ahjud on ka pisut ökonoomsemad tänu suuremale isolatsioonile, sest peab ju pürolüüsi käigus olema välistatud ümbritseva mööbli kahjustused. Samuti on sellistel ahjudel mitmekordse klaasiga uks, et ennast mitte ära kõrvetada.

Puhastusprogrammi töötamise ajal on ahju uks lukustunud ja keegi ei saa seda ettevaatamatusest lahti tõmmata.

See süsteem toimib kogu ahju eluea jooksul ning peale iga puhastamist on ahi seestpoolt samaväärne uuega.

Minu lemmikud pürolüüsiga mustad ahjud

Vajutades pildile avaneb uues aknas edasimüüja e-pood,
kust näed mudelit, hinda ja teisi parameetrid

Katalüüs

Katalüütiline puhastus tähendab seda, et ahi on varustatud äravõetavate siseseintega, mis on kaetud mikropoorse emailiga. See imab, oksüdeerib ja lõhustub rasvu.

Süsteem hakkab tööle juba 230 kraadi juures, mis tähendab, et kui aegajalt ahjus kõrgema temperatuuriga toite valmistada, siis samaaegselt ahi ka puhastub.

Miinuseks on see, et mõne aasta jooksul katalüütiliste seinade puhastusmivõime vähendub ning need tuleb välja vahetada. Samuti see, et ahju klaas, põhi ning restid ei puhastu katalüütiliselt ning need tuleb ikak käsitsi puhtaks küürida.

AquaClean/HydroClean

AquaClean või mõne firma puhul ka HydroClean on veega puhastamine.  See tähendab, et ahjupannile valatakse pool liitrit vett ning lülitatakse puhastussüsteem pooleks tunniks sisse. Ahi aurustab vee ning seejärel on kogu mustus pehmemad ning neid saab kergemini ära pühkida või puhastada.

Kui samal ajal jätta ahju sisse ka teised ahjupannid, siis toimib see süsteem ka neile.

Pea kõikidel retro stiilis ahjudel on selline puhastussüsteem. Erandiks on Smeg, kellel on ka üks pürolüüsiga retro stiilis ahi olemas.

Minu lemmikud pürolüüsiga valged ahjud

Vajutades pildile avaneb uues aknas edasimüüja e-pood,
kust näed mudelit, hinda ja teisi parameetrid

Aurufunktsioon

Teine asi, mida ma olen tähele pannud, et inimesed järjest enam soovivad ahju, millel oleks ka aurutamise funktsioon. See võimaldab auruga küpsetada ja õrnalt aurutada.

Niiskus võimaldab taignal täielikult kerkida, moodustades maitsva pehme sisu. Samas kuum kuivus moodustab rikkaliku läikiva koore. Võite kindel olla, et saate krõbeda koorikuga mahlase ahjuprae ja ideaalselt pruunistunud leiva.

Minu lemmikud auruga ahjud

Vajutades pildile avaneb uues aknas edasimüüja e-pood,
kust näed mudelit, hinda ja teisi parameetrid

NÄPUNÄITED

Jagan veel mõningaid näpunäiteid, mis võiks uue ahju valimisel kasulikud olla. Eelkõige tuleb lähtuda oma pere vajadustest ja soovidest.

Teleskoopsiinid – tähendab seda, et ahjus on 1 paar siine, mis jooksevad natuke ahjust välja. Eriti hea on neid kasutada näiteks pühade kalkuni või mõne muu suure pannitäie toidu väljavõtmisel.

Kiirkuumutus – on funktsioon, mis soojendab ahju üles kiiremini, kui tavaliselt. Kui külalised helistavad, et on kohe ukse taga, siis saate kiiresti sügavkülmast kaneelisaiad välja võtta ja ahju pista.

Lapselukk ja jahe uks – on vist praegu juba igal ahjul, aga kui peres on väikseid lapsi, sisi tasuks see enne ostu üle kontrollida.

Retro stiilis ahjud

Eraldi kategooriana toon välja retro stiilis ahjud. Need sobivad väga hästi maakodu köökidesse.

Värvide osas pakutakse valgeid, kreemikaid ja tumehalle. Erinevate firmade kreemikad toonid on erinevad. Kui näiteks on soov panna retrostiilis ahi ja mikrolaineahi, siis tuleks need kindlasti valida sama firma tooted.

Nagu eespool juba mainitud, siis retro ahjud ei ole pürolüüsiga, erandiks on üks Smeg firma valge ahi (alumises reas vasakult esimene)

Minu lemmikud retro ahjud

Vajutades pildile avaneb uues aknas edasimüüja e-pood,
kust näed mudelit, hinda ja teisi parameetrid

VEEL NÄPUNÄITEID

Olenevalt ahju mudelist on suuremal või vähemal määral kõikidel tänapäevastel ahjudel erinevad kuumutusmeetodid: ülevalt ja alt kuumutamine, grillimine, pöördõhk jne.

Tähelepanu võiks pöörata erifunktsioonidele. Ikka oma isiklikke kasutamisvajadusi silmas pidades. Kui ikka ei ole eriline küpsetaja ja toiduga mässaja, siis pole ka vaja ülivinget multifunktsionaalset ahju.

Noortele peredele, kus alles tehakse samme iseseisval eluteel võiks kindlasti abiks olla, kui praeahi oskab soovitada teatud toitude küpsetamise aega, kuumust ja meetodeid.

Electroluxil on selleks programmiks Assisted Cooking. Toidutermomeeter jälgib liha sisetemperatuuri ja võimaldab valida, kuidas see peaks olema valmistatud. Kui liha on valmis, siis lülitab ahi ennast ise välja. AEG-l on selleks FoodSensor, mille abil saate valida, kas soovite oma liha poolküpsena või muudmoodi. Brandt`il on Smart Assist jne.

Kõik ahjud koos

Vajutades pildile avaneb uues aknas edasimüüja e-pood,
kust näed mudelit, hinda ja teisi parameetrid

Kui Sul on suurem huvi teada saada köögidisaini põhimõtteid, siis vaata minu online kursusi ja leia omale huvipakkuv

Vajuta pildilePortreepilt round Hiie Harm

Minust. Olen kööke kujundanud juba alates 2014.aastast. Köögidisaini õppisin Londoni ülikoolis. Mulle väga meeldib hubane valge Skandinaavia köök ja samuti meeldib mulle ka luksuslik detailirohke Ameerika köögistiil. Ma kuulun Ameerikas asuvasse Köögidisainerite Liitu ning osalen pidevalt nende koolitustel – webinaridel. Pean ennast köögidisaini fanaatikuks. Mulle meeldib olla kursis uuendustega selles valdkonnas – uusim köögitehnika, materjalid, furnituurid jne. Ammutan infot peamiselt Ameerika uudiskirjadest ning ajakirjadest. Ja mulle meeldib oma teadmisi kõigiga jagada. Loodan, et said minu lehelt ka uusi teadmisi.

Tel. 5648 3624          HIIE@UNIVERSAALNEDISAIN.EE        E - R 9:00 - 16:00

@Köögikujundaja Hiie Härm, Universaalne Disain OÜ. - Kõik õigused kaitstud