Köögikujundaja Hiie Härm

5 viga mida köögi kujundamisel vältida

Artikkel ilmus ajakirjas Oma Maitse

Köögi planeerimine

Uue köögi planeerimine on loominguline ja tore töö. Toon siinkohal välja 5 olulisemat viga, mida sellejuures tehakse. Neid teades ja vältides, oskad omale kujundada hästi toimiva köögi.

Pildil on helepruun köögimööbel. U-tähe kujulise asetusega. Esiplaanil on kuldkollast värvi puidust ümmargune post, mis on maast kuni laeni. sellest vasakule jääb valge köögi tööpind. Tahapoole jääv köögimööbli seest paistev valge pesumasin ja pildi paremas küljes on hõbehall külmik.
Foto: Hiie Härm

1. Valesti planeeritud köögi töökolmnurk

Efektiivne töökolmnurk – külmkapp-valamu-pliit – aitab köögis energiat kokku hoida. Toiduvalmistaja võib asjatult kulutada tuhandeid samme valesti planeeritud köögis liikudes. Tee omale selgeks töökolmnurga põhimõtted ja ergonoomiline asjade paigutamine.

Pildil on kaks ruutu. Mõlemal on värviliste ruudukestega kujutatud köögiplaani - külmik, pliit, valamu jne. Ühel pildil on sigrimigri inimese teekond nende vahel. Teisel pildil on inimese teekonna joon märksa rahulikum.

2. Valamu ja/või pliidi kõrval pole piisavalt ruumi

Pildil on valge köögimööbel. Pildi vasakul pool on kõrge väljatõmmatud cargokapp, kust paistavad riiulitel olevd toiduainepakid. Selle kõrval on kohe tumepruuni tööpinna peal valge valamu, mis on kõrgele kapile liiga ligidal.Teadmatusest või ruumipuudusest tingituna paigutatakse valamu ja/või pliit kohe kõrge külmiku või ahjukapi kõrvale. Vaba ruumi peab jääma mõlemale poole valamut/pliiti minimaalselt 15-20 cm. See on nö küünarnuki ruum.

Ilma selleta on kraanikausis ebamugav nõusid pesta. Ruumipuudus pliidi juures aga, takistab suurte pottide kasutamist ning näiteks supi segamist, kuna käel pole piisavalt ruumi.

Samuti ei tohi pliiti ja valamut paigutada kohe üksteise kõrvale. Vesi ja tuli ei sobi kokku, seda ütleb ka feng shui põhimõte.

Foto: Sigrid Peterson

Lahenduseks on kitsad 15-20 cm laiused väljatõmmatavad cargokapid. Valamu juurde võib paigutada väljatõmmatava käteräti ja pesuvahendipudelite hoidja. Pliidi kõrval on heaks lahenduseks maitseaine riiulitega cargokapid.

Fotod: Hiie Härm

3. Ebapraktilised lahendused käepidemetega

Esimese, köögi planeerimise ebapraktilise näite saan tuua oma isiklikust köögist, mis sai soetatud koos eluasemega aastaid tagasi. Tol hetkel polnud köögimööblil käepidemeid.

Sai tellitud erilahendusega puidust kapinupud. Sahtlitele paigutasime need keskele. Kapiustele sai visuaalselt kaunima tulemuse jaoks pandud kapinupud samuti keskele.

Kööki kasutama hakates selgus, et see oli viga. Äärmiselt ebamugav on kapiust avada, kui käepide asub ukse keskel. Kapinupp peab alati asuma seal ukse servas, kust kappi avatakse.

Pildil on punane köögimööbel, must tööpind ja palkidest taustasein. Keskel on kolm sahtliboksi kõrvuti. Pildi paremalpool nende sahtlite kõrval on pisut kõrgem kapp, kus keskel on integreeritud ahi. Kapi alumisel ja ülemisel uksel on kapinupp täpselt ukse keskel.
Foto: Hiie Härm

Visuaalselt kauni tulemuse saamiseks sellises olukorras pane kapinupud kasvõi ukse ülemisse ja alumisse serva. Kaks või enam sarnast asja on juba harmoonia. Üks on erand ja paistab silma.

Teine näide – moodne kõrgläikega köögimööbel, ilma käepidemeteta disain. Köögimööbli alumises osas on laiad sahtlid, ülemisse osasse soovib klient ülesklapitavaid kapiuksi. Kuid ilma käepidemeteta.

Foto: www.houseandleisure.co.za

Uste avamine pole probleem. Sellistel juhtudelt tehakse kapiuksed pisut korpusest pikemad või siis lõigatakse kapipõhja pisut tagasi, et tekkivast praost sõrmed sisse pista ning kapiuks lahti tõmmata.

Tavaliselt küljele avanevate kappide puhul pole ka sulgemine probleem – kapiukse saab kasvõi hooga kinni lükata, kuna spetsiaalsed kapihinged pehmendavad lööki ning uks sulgub vaikselt.

Ülesklapitava ukse puhul tuleb reaalselt kapiuksest kinni võtta ja seda allapoole tõmmata, et uks saaks seejärel ise kinni liikuda.

Kui sellisel kapiuksel puudub käepide, on teda sulgeda äärmiselt ebamugav – siledast kapiuksest sõrmedega kinni haarates ja teda allapoole tõmmates. Lisaks määrdub ja kulub kapiuks sellise kasutamise korral kiiresti.

Pildil on valge köögimööbel. Keskel on kaks klaa-ust lahti ning riiulitel paistavad toiduained ja pudelid.
Foto: www.kitchensbyemanuel.com.au

Mitu erinevat lahendust: üks variant on panna kõikidele ülemistele kappidele stiilsed käepidemed. Teine variant on panna kappidele äärmiselt minimalistlikud ukseserva kinnituvad liistak-käepidemed. Kolmas variant on kasutada firma Blum elektrilist süsteemi, kus kapiuks avaneb ja sulgub nupule vajutusega.

Pildil on valge köögimääbel. Esiplaanil on oranzi pluuusi ja pikkade juustega naine, kes ühe sõrmega vajutab kinni nuppu kapi alumises servas.
Foto: www.blum.com/ee

4. Köögitehnika ostmine jäetakse hiljemaks

Köögi planeerimine peab kohe algul sisaldama ka köögitehnika läbi mõtlemist. Kas valida integreeritav või eraldiseisev tehnika; kas ühe- või kaheuksega külmik; kas kapi sees paiknev või eraldiseisev õhupuhastaja ; 45 cm või 60 cm laiune nõudepesumasin.

Kui tellida köögimööbel enne ära, siis võib hiljem selguda, et planeeritud integreeritud külmkapp ei mahugi sellesse kappi või et eraldiseisev kauni disainiga õhupuhastaja on surutud ülemiste kappide vahele ning ei pääse üldse mõjule jne.

Eriti oluline on integreeritava tehnika puhul alati ENNE ostmist lasta oma köögimööbli firmal integreerimismõõdud üle kontrollida. Erinevatel firmadel on erinevate mõõtudega kapid ning ka köögitehnika ei ole kõik samade standardmõõtudega.

Pildil on helepruun köögimööbel ja must integreeritud ahi, selle peal pliit ning nende kohal seina peal must tagurpidi T-tähe kujuline õhupuhastaja.
Foto: Hiie Härm

5. Nurkade vale planeerimine

Sageli tehakse köögi planeerimisel viga nurgas olevate kappide paigutamisel üksteise kõrvale. Olenevalt nurgakapi tüübist  on vajalik kasutada täiteliistu. Tuleb jälgida, et ühes servas olevate kappide käepidemed ei hakkaks segama teise serva kappide/sahtlite avamist. Selleks on juba planeerimise järgus hea teada, millised käepidemed kappidele tulevad. Seejärel saab arvestada nende mõõtudega.

Pildil on lähivaates üks sahtel avatud ja selle sahtli üks serv läheb vastu teises küljes olevat teist sahtli käepidet.
Foto: www.purewow.com

Kokkuvõtteks:

Võimalusel kaasa oma köögi planeerimisse köögikujundaja, kes aitab sul vigu vältida.

Loe internetist artikleid, milliseid vigu on tehtud.

Mõtle hoolega läbi, kuidas hakkad sa oma köögis toimetama – kuhu paigutad millised asjad, kuidas valmistad õhtusööki jne. Ehk mida sa oma köögis vajad – kui palju kappe ja sahtleid, kui palju tööpinda, millist tehnikat.

Mõtle kohe algul kõigele – ka kõige pisematele detailidele, nagu näiteks käepidemed, mis sinu köögis peaks olema, siis kui see on valmis.

Artikkel ilmus ajakirjas Oma Maitse (link)

Kui Sul on suurem huvi teada saada köögidisaini põhimõtteid, siis vaata minu online kursusi ja leia omale huvipakkuv

Vajuta pildile



Portreepilt round Hiie Harm

Minust. Olen kööke kujundanud juba alates 2014.aastast. Köögidisaini õppisin Londoni ülikoolis. Mulle väga meeldib hubane valge Skandinaavia köök ja samuti meeldib mulle ka luksuslik detailirohke Ameerika köögistiil. Ma kuulun Ameerikas asuvasse Köögidisainerite Liitu ning osalen pidevalt nende koolitustel – webinaridel. Pean ennast köögidisaini fanaatikuks. Mulle meeldib olla kursis uuendustega selles valdkonnas – uusim köögitehnika, materjalid, furnituurid jne. Ammutan infot peamiselt Ameerika uudiskirjadest ning ajakirjadest. Ja mulle meeldib oma teadmisi kõigiga jagada. Loodan, et said minu lehelt ka uusi teadmisi.

Tel. 5648 3624          HIIE@UNIVERSAALNEDISAIN.EE        E - R 9:00 - 16:00

@Köögikujundaja Hiie Härm, Universaalne Disain OÜ. - Kõik õigused kaitstud