Kui mitu sammu, kummardust või sirutust teed sina köögis õhtusöögi valmistamisel?

Home / Köögi planeerimine / Kui mitu sammu, kummardust või sirutust teed sina köögis õhtusöögi valmistamisel?

Oled sa kokku lugenud mitu sammu, sirutust või kummardust sa teed köögis perele õhtusööki valmistades? Kui kasutad köögis 5-tsooni põhimõtet ning asjade paigutamisel ergonoomilist lähenemist, hoiad kokku kuni 60% jalavaeva ja 27% aega, väidavad Saksamaa teadlased. (Allikas www.fortem.ee)

Pilt: Blum`i kataloog

Milline on sinu köögi plaan? Kas oled ikka parima variandi leidnud?

Enamus kööke on kas sirged, L-kujulised või saarega. Veel on ka U-kujulisi, kaherealisi ja G-kujulisi köögi plaane. Tavaliselt panevad köögi asetuse ruumis paika ukse- ja aknaavad ning vee äravoolukoht. Kuid mõnikord on võimalus valida. Millist siis eelistada?

Sirged köögi plaanid on suurema ruumi või köök-elutoa puhul kõige tavapärasemad. Saab paigutada köögikappide rea ühte seina. Väike sirge köök sobib 1-2 liikmelisele perele.

L-kujulised sobivad avatud plaaniga kodudesse. Samuti väiksematesse ruumidesse. Saab maksmimaalselt ära kasutada vaba pinda ning on ka piisavalt hoiustamise ruumi.

Köögisaar on suurte ja avatud kodude puhul heaks valikuks. Eriti, kui pere armastab koos sõpradega süüa valmistada. Siis on hea köögisaare ümber juttu vesta ja kokka jälgida. Sobib ka lastega peredele, kus ema saab ühildada söögitegemise ja laste õppimise jälgimise.

U- ja G-kujuline ning galerii ehk kaherealine  köök sobib hästi tegusatele kokkadele ja suurematele peredel. Töötsoonid saab panna lähestikku ja lisaks on ka palju hoiustamisruumi.

Piltidel olevatel värvilistel tsoonidel on oma tähendus, mida saad kohe teada järgnevast tekstist.

Mis on köögitsoonid ja kuidas neid peaks köögi planeerimisel arvestama?

Kas pole lihtne tühjendada nõudepesumasinat, kui nõude hoidmise köögikapp on kohe sealsamas? Küpsetada on mõnus, kui ahju lähedal on tööpind taina rullimiseks ning koogivormid asuvad sealsamas lähedal sahtlis või kapis.

Austria firma Blum, kes toodab köögitarvikuid, on teinud palju aastaid uurimistööd (loe Blumi köögi uuringute kohta). Nende eesmärk on välja selgitada, kuidas muuta köögis toimetamine võimalikult lihtsaks ja kiireks. Blumi teadlased on jaganud köögi viieks suuremaks tsooniks:

Alustades vasakult on esimene:

  • toiduainete hoidmine – ehk külmik, sügavkülm ja kuivainete hoiukoht.
  • esemete hoiukoht – sööginõud, klaasid, söögiriistad.
  • pesemistsoon – pildilt on näha, et nõudepesumasin asub täpselt valamu ja nõudekapi vahel. Kiirelt loputad taldrikud peale söömist, paned masinasse ja hiljem otse kappi.
  • toidu ettevalmistuse tsoon on kollane. Siin asuvad köögiriistad, lõikelauad, noad, maitseiained jms. See on köögi peamine tööpiirkond.
  • keetmise ja küpsetamise tsoon lõpetab selle rea – pliit, ahi, mikrolaineahi, potid, pannid, kulbid, koogivormid kuuluvad siia.

Juhul kui sellisest jaotusest ei ole võimalik kinni pidada, siis
pea meeles kaks olulisemat asja:

  • Kraanikauss peab olema kolmnurgas, mille moodustavad külmik-valamu-pliit, kõige keskmisel kohal.
  • Külmkapp ja kõrge ahjutorn paiguta köögi nurkadesse, et tööpindu mitte tükeldada. Samas vaata, et avatud külmkapi uks ei jääks köögis toimetajat segama.

Kuidas on lood sinu köögis? Kas oled optimaalselt läbi mõelnud oma köögimööbli asetuse? Või on võimalik vajadusel midagi ringi tõsta, et sinu jalavaeva vähendada?


Kuidas hoida kokku energiat?

Kolmas ja samuti väga oluline asepekt köögis on ergonoomika.

  • Asjad, mida kasutad kõige enam hoia käeulatuses – ülemistes sahtlites ja ülemiste köögikappide alumistel riiulitel.
  • Teisejärgulised asjad pane keskmistesse sahtlitesse ja riiulitele.
  • Väga harva kasutatavad esemed pane kõige madalamale või kõige kõrgemale.

Niimoodi paigutatud köögis ei pea sa sageli kummarduma ega end sirutama asjade järele. Hoiad kokku oma energiat.

Pildi allikas: Hahle Eesti

Mõtled nüüd hoolega läbi oma köögi asetus, tsoonid ning asjade paigutus. Kas saad midagi muuta, et oma elu kergendada?

Lõpetuseks jagan ühte pikka videot (13 minutit), mille jooksul firma Blum tutvustab kõikvõimalikke köögikapppide ja sahtlite sisu süsteeme, mis aitavad köögis asju paremini hoiustada.


Kui see postitus Sulle meeldis, siis jaga seda ka teistega.